USA 2001-2002. Osm měsíců práce, a potom 3 měsíce cestování po celé Americe.

Předmluva

Tak tentokrát to měl být Nový Zéland nebo Austrálie. Je legrační, že USA byly posledním zemí, kterou jsem kdy chtěla navštívit. A tak podle přísloví "odříkaného největší krajíc" nás osud zavál právě tam.
Do Ameriky bylo poměrně snadné se dostat: stačí být studentem a zaplatit tak čtyřicet tisíc korun. Díky programu Work and Travel (WAT) podporovanému americkou vládou mají studenti možnost získat vízum a pracovní povolení (na 4 měsíce pracovní povolení a dávají ještě měsíc navíc na cestování). Kdo ale není studentem, má podstatně menší šance víza získat.

Takže: máme pracovní povolení, vízum, letenky a pojištění a už nám jen zbývá se rozhodnout, kam pojedeme. Souhrou náhod se rozhodneme pro Floridu, ačkoliv nás neláká ani vedro a vlhko, a ani floridské pláže: prostě tam máme známé, na které se můžeme v případě potřeby obrátit. Vlastně hlavním důvodem k naší cestě do USA je získat ty protěžované zkušenosti, dále pak pocestovat po národních parcích a když to půjde, vydělat si také nějaké penízky. Plán je jasný - máme spoustu času (Pepa i já jsme čerství absolventi VŠ) a tak tu zůstaneme jak dlouho jak jen uznáme za vhodné.

Trvalo dlouho, než jsme si alespoň trochu zvykli na život v Americe (ale za celou tu dobu jsme si nezvykli úplně), práci jsme sehnali souhrou náhod a také díky tamním Čechům, se kterými jsme se brzo seznámili (díky, Radku). S bydlením to bylo stejné. Pak nás už jen čekal osmiměsíční kolotoč dřiny. Když jsme po nějaké době přesedlali z horských kol na auto, tak jsme si projeli ve volných chvílích celou Floridu.

Na české poměry jsme si žili poněkud netradičně, ba až exoticky a to bylo právě to naše "získávání zkušeností". Dostali jsme se do práce, míst a k lidem, které bychom nikdy asi neviděli.
Po osmi měsících jsme všechen náš majeteček zabalili do našeho Fordíka a vyrazili jsme na velkou cestu napříč kontinentem.

Amerika je nádherná země – na jejím území najdete skoro všechny druhy přírodních krás, na které si vzpomenete. Zasněžené hory, prérijní pláně, pouště, mangrovníkové pobřeží, krásné pláže, sekvojové lesy, divoké kaňony, obrovské jeskyně... Tři měsíce, které jsme strávili cestováním na poznání všeho rozhodně nestačily.
My jsme si udělali takové velké kolečko kolem Států,  takže máme představu kam příště... určitě to bude západní pobřeží, které nabízí víc rozmanitých biotopů. Tak třeba kaňony, ty by nás pořád ještě lákaly... něco na způsob Paria River
.

Co budu povídat - prostě Amerika.