Tři měsíce cestování po národních parcích USA
a občas nějaké to město

Praktické informace - cestování po Americe

 

Amerika je nádherná země – na jejím území najdete skoro všechny druhy přírodních krás, na které si vzpomenete. Zasněžené hory, prérijní pláně, pouště, mangrovníkové pobřeží, krásné pláže, sekvojové lesy, divoké kaňony, obrovské jeskyně... Tři měsíce, které jsme strávili cestováním na poznání všeho rozhodně nestačily.
My jsme si udělali takové velké kolečko kolem Států,  takže máme představu kam příště... určitě to bude západní pobřeží, které nabízí víc rozmanitých biotopů. Tak třeba kaňony, ty by nás pořád ještě lákaly... něco na způsob Paria River.

Národní parky USA

Webové stránky "Národní parky" jsou plné informací, naprosto výjimečné. Získáte tam všechny informace, které potřebujete znát. Vypíchla jsem pro vás takové ty nejobecnější poznatky, které jsme naším tříměsíčním putování po parcích získali:

Za 50 USD lze koupit „National Park Pass“ který umožňuje bezplatné vstupy do všech NP po celý rok. V každém parku je informační centrum (visitors centre), které je bezvadně vybaveno mapkami a šikovnými informacemi o parku. Rádi jsme začínali svoji cestu právě tam.

Národní parky v USA - White Sands

Škoda je, že moc neznají okruhy cesty abyste se jednou vydali tam a druhou zpátky. Většinou je třeba se vracet nazpátek stejnou cestou. Řekla bych že je to hodně tím že i v parku cestují auty po vyznačených cestách a jen minimum lidí chodí na pěší výlety. A pokud ano, jdou na několikadenní tůru, kde tedy nějaký okruh je. Hlavně tu, stejně jako v celé Americe platí zásada: auto především. A proto jsou parky protkané sítí silniček, které vedou i na ta nejnedosažitelnější místa, tak aby umožnili americkým shnilotinám se také pokochat krásou přírody.

Kempování v národních parcích

V parcích bývají kempy, kde je možné za poplatek přespat. Když chcete jít na výlet a přespat v přírodě, tak je třeba se ve visitors centre zaregistrovat k „backcountry camping “. Často je to spojené s vydáním permitu, protože vstupy do některých oblastí parku bývají limitované. Dostanete kartu, kterou si vyvěsíte na stan, a druhou na auto (a když to kontrolují tak vám nedají pokutu:-). Nocovat je třeba na vyhrazeném tábořišti „campsite“. V mnoha oblastech vás poučí o tom že nemáte plašit medvědy, máte sbírat použitý toaleťák a hlavně dodržovat zásadu 3 míst (na jednom mít potraviny – nejlépe zavěšené ze stromu, na druhém spát a na třetím se vyměšovat).


TIPY

* Restaurace – rádi jsme navštěvovali ty asijské, tipu „all you can eat“. Kempování v autěZaplatíte cca 5-7-9 USD a pak už jenom ochutnáváte dobrůtky které se před vámi formou bufetu sami nabízí...

* Přespání v národních parcích (je popsáno výše) bych chěla pro lidi, kteří mají hlouběji do kapsy, upozornit na možnost přenocovat v autě na silničním odpočívadle „rest area“.
Ty bývají vybaveny dobrým sociálním zařízením, takže i hygieně učiníte zadost.
Jen pár států USA spaní na rest area zakazuje.

 

.........................................................................

ESTA VISA - žádost o povolení ke vstupu do USA

ESTA  není vízum. Jedná se o předběžné oprávnění ke vstupu na palubu lodi či letadla směřujícího do USA. Je vyžadováno od roku 2009. Musíte ho ale mít, nic jiného vám nezbude. Výhodou je, že platí 2 roky.

Zažádat o něj můžete na stránkách US autorizační agentury ESTA VISA.

.........................................................................


Zpět na náš Itinerář - seznam národních parků