Kvaltem na cesty - Denisa a Pepa Kvaltínovi bali flowers
Thajsko 2017 Kvaltem na cesty - home O nás Povídky
Thajsko - cestování s dětmi a náš itinerář
Mapa Koh Tao, Khao Sok, Thajsko
Thajsko - praktické informace
Thajsko - ostrov Koh Tao
Thajsko - NP Khao Sok
Thajsko - fotografie


Thajsko 2017 s dětmi


Ostrov Koh Tao - potápěčský a šnorchlovací ráj 

Místo, kde je možné zakotvit. Na pár dní, týdnů, možná i měsíců. Můžete tu zpomalit života běh. A pokud jste po zápaďácku našláplí, tak nemusíte – ostrované jsou podnikaví a pomohou vám aktivně strávit vaši krátkou dovolenou.
Na Koh Tao mi vyhovovala dostupnost všeho: ostrov je malý, má rozhlohu jen 21 km². Autem ho přejedete za půl hodiny. Nabízí nám ale všechno, co potřebujeme – pro Pepu spoustu zajímavých potápěčských lokalit, pro mě a děti až nadbytek šnorchlovacích míst, kde můžeme pozorovat želvy, žraloky, rejnoky a další podmořské tvory. Kdybychom chtěli být ještě aktivnější, můžeme se pěšky vydat prozkoumat krásy místní přírody – vyhlídky do kraje, nebo opuštěné skály nad mořem.

Pokud vás zajímají příklady cen, mrkněte se na mou stránku Orientační ceny v Thajsku.

.............................................................................................................................

Pláže na Koh Tao, a možnosti šnorchlování

Potápěčské lokality na Koh Tao

Ostrov Koh Tao

.............................................................................................................................

Zdraví – co a jak řešit na Koh Tao

S největší pravděpodobností tuhle kapitolku nebudete potřebovat. Kdyby ano, tak:

 • Nemocnice na ostrově – v Mae Haed u pieru. Office Hours : 08:00 – 16:30 on Mon – Fri and 08:30 – 12:00 on Sat – Sun. Tel.: 077 456 490.
 • Rescue Koh Tao - This is a branch of a nonprofit foundation in Surat Thani providing a 24 hour comprehensive land and sea rescue service for accidents and natural disasters. The office is located in Chalok Baan Kao behind a main building of Subdistrict Municipality office. Tel : 087 979 0191 or 1333.
 • Vážné onemocnění se řeší na Koh Samui nebo na pevnině.
 • Lékárny se základními léky jsou roztroušeny po ostrově.

 

Jídlo – noční trh, restaurace

Maličký noční trh
Nabídka je široká, pokud jste jako my a máte rádi pouliční stánky, tak mám jeden bezvadný tip. A tím je maličkatý noční trh – začínají prodávat po šesté hodině večer. Jídlo v Thajsku

Není nijak značený (tak už to bývá) a je na půlce cesty ze Mae Hat do Sairee: po pravé straně je Seven Eleven, a tam ho večer najdete (10°05'37.7"N 99°49'44.8"E).

Najdete tam stánky s grilovaným masem (a lepkavou rýží), se smaženým kuřecím, s thajskými minutkami (nudle, omáčky). Také jsme si rádi kupovali salát z mořských plodů, připravený přímo před námi.
Nakonec jsme ještě zašli ke stánku se sladkostmi a k dalšímu se sladkými lívanečky z těsta z kokosového mléka.

.............................................................................................................................

KUDY TAM

Ostrov Koh Tao leží v Thajském zálivu (tzn. na východ od thajského poloostrova). Je to nejmenší z trojice turistických ostrovů: nejturističtější je Koh Samui, dále pak větší rozlohou Koh Panghan, a pak je malý Koh Tao.

Mrkněte se, kde vlastně Koh Tao leží - na mapu.

Z Bangkoku na ostrov Koh Tao

Nejrychlejší je to letadlem.

 • Levnější varianta je letět z bangkokského letiště Don Muang (DMK) do Chumphonu (CJM), který je ještě na thajském poloostrově. V roce 2017 létal jen Nok Air. Na Facebooku mají občas slevy, ale pokud nemáte pouze příruční zavazadlo, stejně si musíte doplatit za větší a jste na 1000,- Kč/os. Létá 2x/den, let trvá 1 hodinu.
  Pozor: letiště je 38 km severně od Chumphonu, takže do města musíte minibusy, které tu mají připravené (150 THB/os, děti 100 THB), počítejte s cca hodinou do centra.
 • Dražší varianta je letět z Bangkoku na Koh Samui. Cenu neznám, jen vím, že to bylo o dost dražší.

Dále z Chumphonu na Koh Tao lodí:
Cestovat můžete s více společnostmi:

 • Lomprayah – loď katamarán, cesta trvá 1:45 hod., cena 600/300 THB (dospělý/ dítě). 2x denně - odjezd 7:00 a 13.00. V opačném směru jedou z Koh Tao v 10:15 a 14:45, do Chumphonu přijíždí v 11:45 a 16:15. Lístky si můžete koupit online, nebo jako my v jejich kanceláři v Chumphonu (nebo v jakékoliv cestovce). Loď staví nejdříve na Koh Tau, poté pokračuje na Koh Panghan a pak na Ko Samui.
 • Songserm odplouvá každý den z Chumphonu v 07:00, přijíždí 09:30. V opačném směru jedou z Koh Tao v 14:30 do Chumphonu přijíždí v 17: 30. Lístek stojí 500 THB.
 • Talay Sub Night Boat  - odplouvá každý den z Chumphonu v 23:00, přijíždí 5:00 ráno. V opačném směru jedou z Koh Tao v 23:00 do Chumphonu přijíždí v 5:00 ráno. Lístek stojí 350 THB.

Pár důležitých drobností:

 • hlídejte si Full Moon Party na Koh Panghanu – když končí, hodně lidí přeplouvá na Koh Tao. Mohou být plné lodě, a také i ubytovací zařízení na ostrově.
 • nástupní mola v Chumphonu jsou daleko – každá společnost ho má jinde, ale jsou na jihu od města, zhruba 45 minut autem. Např. Lomprayah vás za úplatu (100 THB/os) odveze – a dá se domluvit i odvoz z hotelu v Chumphonu. Jinak bus k molům odjíždí od kanceláře Lomprayah, která je hned vedle vlakového nádraží. Žádnou jinou dopravu jsme neobjevili.
 • jak vypadá katamarán Lomprayah – někomu není prostě na lodi dobře. A tak je možná dobré vědět, kam si zalézt. Na molu to mají dobře zorganizované: podle vaší destinace vám nalepí na triko barevné cedulky (Koh Tao, Samui, Pangan). Potom po molu dojdete k lodi, u ní odevzdáváte kufry, které pracovníci skládají do lodi. Batohy šoupnete sami do vnitřní klimatizované prostory spodní paluby. Ta je nejrychleji obsazená: je tu hromada sedátek, televize i občerstvení, chládek a asi to méně to houpe. Prostřední paluba je menší, z části tam jsou kajuty pro kapitána a posádku, viděla jsem jednou i placenou VIP zónu (asi 100 THB navíc). Tady je sice stín, ale zase řve motor a smrdí výfuk. A potom tu je horní paluba, kde jste na čerstvém vzduchu, nevýhodou může být silný vítr a sluníčko.
  My jsme cestu zvládli, naštěstí jsou to jen dvě hodiny. Ale z větší dálky bych radost neměla. Proto, když jsme jeli do národního parku Khao Sok, tak jsme raději pluli kratší cestou do Chumphonu a zajížděli si po pevnině, než abych plula 4 hodiny.
 • dorazili jsme na Koh Tao – Katamarán firmy Lomprayah z Chumphonu staví u nejříve u ostrůvku Nangyuan Island (to je ten krásný, téměř na dosah z Koh Taa), až potom na ostrově Koh Tao (vesnice Mae Haad). Potom pokračuje na Koh Panghan, Koh Samui a do Surat Thani na molo Don Sak.
  Na Koh Tao u mola čeká spousta naháněčů. Náš hotel nabízel zdarma odvoz, takže nás odvezl řidič. Pokud nic nemáte zařízeného, určitě se zde domluvíte.
 • přespání v Chumponu – vůbec se ho nebojte, zvlášť pokud máte za sebou daleký let z Čech jako my. Je tu několik možností, od jednoduchých (např. Fame GH – 300 THB/double) po hotel s bazénem (my jsme bydleli v Tanisa resort, 420,- Kč/double). Přiletěli jsme do Chumphonu večer, děti si užily bazén, další den dopoledne také, a v klidu jsme odpluli odpoledne v 13:00.
 • doprava v Chumphonu – je tu vlakové nádraží, šikovně v centru. Kousek od něj (pěšky 8 min, odbočka vpravo z Krumluang Chumphon ulice) je minibus station, odkud odjíždí spoje do okolí, např. Surat Thani. Letiště, jak jsem uváděla, je 38 km severně od města, mola (piers) jsou zase směrem jižním cca 30 km.

 

Ze Surat Thani na ostrov Koh Tao (a Koh Samui a Koh Pangan)

Pokud přijíždíte z ostrovů na jihozápadě (Koh Lanta, Phi Phi, Yao, Phuket), je pro vás schůdnější plout lodí ze Surat Thani.
Dopravu provozuje několik společností: Lomprayah, Seatran Discovery, Raja a Songserm. Cesta s Lomprayah trvá zhruba 6 hodin (staví nejdříve na Samui, pak na Phanganu, a nakonec na Tao), cena 750 THB/os.

Město má, podobně jako severnější Chumphon, nevýhodu, že veškerá doprava je rozstrkaná po okolí. Tady to je dotažené ad absurdum:

 • letiště je 20 km SZ od centra
 • mola (piery) - odplouvá se většinou z mola Don Sak Pier, který je 66 km východně od Surat Thani. Společnosti nabízí odvoz – např. Lomprayah z vlakového nádraží, nebo z letiště.
 • vlakové nádraží – není v Surat Thani, ale vesnici Phun Phin (พุนพิน), zhruba 15 km západně od centra. Do Bangkoku jezdí zhruba 10 vlaků denně různých kvalit a rychlostí.
 • autobusové nádraží – má 3 terminály. Naštěstí dva jsou naproti sobě (Talad Kaset 1, Talad Kaset 2). Jednička je pro místní dopravu, např. i na Don Sak Pier. Z Talad Kaset 2 se jezdí do vzdálenějších míst, např. Chumphon, národní park Khao Sok, Takua Pa.
  Nakonec třetí autobusák (známý jako Bor Kor Sor Mai) je 7 km západně od silnice č. 401.

Ale nebojte se toho a klidně tu zůstaňte přes noc (my spali v Thairungruang hotelu - viz stránka Ubytování v Thajsku) a zažijte Thajsko neturistické. U řeky a mostu přes řeku Ta Pi najdete noční tržiště se spoustou stánků.

.............................................................................................................................

Co by vás ještě mohlo zajímat - rozcestník praktických informací: