Kvaltem na cesty - Denisa a Pepa Kvaltínovi bali flowers
Thajsko 2017 Kvaltem na cesty - home O nás Povídky
Thajsko - cestování s dětmi a náš itinerář
Mapa Koh Tao, Khao Sok, Thajsko
Thajsko - praktické informace
Thajsko - ostrov Koh Tao
Thajsko - NP Khao Sok
Thajsko - fotografie


Thajsko 2017 s dětmi


Národní park Khao Sok

Džungle. Obrovské stromy, šťavnaté zelené rostliny, déšť, bahno, pijavice. Plavba na pneumatice na řece. Opice. Nádherné tyrkysové jezero. Teplá voda ke koupání. Kajak. Úžasné skály lemující břehy. Vodopádové kaskády.

To jsou věci, které se mi vybaví při slově Khao Sok.  Pokud máte rádi přírodu, jste na dobrém místě.

.............................................................................................................................

O naší návštěvě parku jsem napsala dvě povídky, které popisují naše zážitky, pocity a zkušenosti. A možná tam najdete inspiraci pro svou vlastní cestu:

 1. Proti proudu u jezera Chiao Lan - o oblasti jezera

 2. Vodní radovánky v národním parku Khao Sok - o oblasti NP headquarters

V džungli Khao Sok

Doprava do Khao Sok

Khao Sok najdeme na thajské pevnině severně od Phuketu (2 hod autem z letiště, 130 km). Nejbližší velké město je na východ Surat Thani. Park leží na silnici č. 401 ze Surat Thani do Takua Pa.

Pokud se chcete dostat k jezeru, ze Surat Thani je to po stejné silnici č.401 přes hodinu do vesnice Ban Ta Khuan (80 km, 100 THB) a pak si něco na posledních 12 km stopnout. Tip: v Ban Ta Khuan je trh, tam se najíte a pak je neoznačená zastávka místní dopravy u Seven Eleven.

K NP HQ jedete stejnou cestou, tedy po silnici č. 401, a vystoupíte později – po 2 hodinách jízdy. Ze Surat Thani jezdí veřejné busy (nejlépe minivany; každé 2 hod.; 200 THB.; 130 km), a zastavují u odbočky na NP HQ. Od odbočky je to asi 3 km k hostelům a NP HQ.

Mrkněte se, kde vlastně Khao Sok leží - na mapu.

Co a kde můžete v NP Khao Sok vidět

NP Khao Sok je přístupný ze dvou míst. V materiálech jsou různě pojmenovaná, a proto jsem se dlouho nevyznala, jak to vlastně je. A proto jsem si tyto dvě místa pojmenovala:

 • NP headquarters (NP HQ) – pro děti pracovně „řeka“. V této části turisté většinou začínají. Sem přijedou, projdou se po pěšině v národním parku, svezou se na slonu, nebo na řece po pneumatice, nebo si koupí noční trek džunglí. Přestože je tu spousta ubytovacích zařízení, všechna jsou rozprostřena v zelených zahradách a v krajině, a proto je tu velmi klidno.
  Jsou tu také cestovní kanceláře, které prodávají jak lokální atrakce, tak výlety na jezero v druhé části parku. Tam potom skupinky turistů také převáží (1 hod., 70 km).
  Naleznete tu pár malých obchůdků, restaurací i bankomat.
 • Jezero – nazývají ho různě: Chiao (také Cheow/ Chiaw) Lan. Nebo také přehrada Ratchaprapha dam. Vznikla počátkem 80 let jako zásobárna vody pro Thajsko, a také vodní elektrárna. Je veliká 165 km2, a co je na ní zajímavé -nemá tvar oválu jako běžná jezera, ale je krásně členitá do různých kanálů (thajsky khlong) zátok a ostrůvků.

Co jsme v Khao Sok viděli a zažili my, si můžete přečíst ve dvou mých povídkách:

 1. Proti proudu u jezera Chiao Lan - o oblasti jezera

 2. Vodní radovánky v národním parku Khao Sok - o oblasti NP headquarters

 

Příroda v Khao Sok

NP Khao Sok je o trochu větší než naše Šumava – 739 km2. Je to nejdeštnatější místo v Thajsku -
3,500 mm/ rok. Nejvíce prší mezi květnem až listopadem. My jsme tam byli v srpnu, pršelo vždy v noci, přes den také trochu, ale nijak nám to nevadilo. Bahýnko ale je.
Khao Sok má nádhernou kopcovatou krajinu, kde pískovcové skály vystupují z džungle nebo z jezera. Zdejší pralesy se počítají k nejstarším na světě (v NP zbylo ale deštného pralesa jen 3%). Setkávají se zde dva zoogeografické regiony: sundský a indočínský.

Zvířata:

 • Většinu zvířat nemá šanci běžný turista spatřit -  neboť žijí stranou turistických stezek nebo jsou aktivní v noci. K vidění jsou opice (hlavně makakové, giboni – např. běloruký), tukani, varani, netopýři, nějaké myšky a hadi. A pijavice.
 • Jinak teoreticky tam žijí divoce sloni, leopard, medvěd malajský, tapír, divoké prase, 38 druhů netopýrů, a prý doslova asi tucet tygrů.

Tropické květy Thajska

Rostliny:
Nejznámější je určitě Raflésie. Rafflesia kerri parazitickou rostlinou s obrovským zapáchajícím červeným květem, postrádající jakékoli zevní vegetativní orgány. Květ má až 90 cm v průměru, váží až 7 kg. Prý když se květ otevře, páchne silně po hnijícím mase. Je přísně chráněná. Podle průvodce kvete kolem ledna. My ji tedy neviděli. Na mapě jsem viděla několik míst označených, že tam kvete, jedno bylo dokonce kousek od silnice č. 401.    
Dále je tam mnoho druhů bambusů – víte, že to je nejrychleji rostoucí rostlina na světě? Za den vyroste až 2,5 metru.

Poplatky a ceny v národním parku Khao Sok

Poplatek za vstup do NP Khao Sok - 300 bahtů/os/24 hod. Prakticky mi ale přijde, že pokud z parku neodejdete, tak zaplatíte vždy za jeden den, i když tam jste třeba tři. Nemají ale multiple entry, tzn. pokud si uděláte jeden den procházku, a druhý den chcete do NP vstoupit znovu, musíte zaplatit znovu. Což je při více osobách dost.

Cena za sólo průvodce je prý 1000B/os. To jsme ale nevyužili.

Dvoudenní výlet na jezero (2 dny, 1 noc) - ceny kolem 2.500 THB/os. V ceně není vstup do NP (300 THB). Jedná se o skupinový výlet, kdy pokud vás není mnoho, přidají k dalším turistům. Určitě stojí za to, dva dny jsou akorát a je to moc hezký zážitek pro všechny věkové kategorie.
V ceně je: doprava na jezero Chiao Lan, až přímo motorovým člunem (longboat) k plovoucím domkům. Ubytování, úžasná all inclusive strava (3x denně). Každý den výlet – do jeskyně, k vodopádům, na vyhlídkové místo – podle nabídky, domluvy a také umístění plovoucích domků. Ráno a večer safari (výjezd motorovým člunem do okolí).
K zakoupení v turistických kancelářích u NP HQ, ale také v jižním Thajsku, nebo na webu. 

Individuální výlet na jezero

 • Longboat k plovoucím domkům – 2.500 THB, pokud pojedete sami. Jednou jsme se přidali ke skupině a platili jsme 1.000 THB. Odvolávají se na vzdálenost (některé z plovoucích domků jsou daleko).
 • Ubytování – ve státních plovoucích domcích – 400 THB/noc/ osoba. Děti za polovic.
 • Jídlo all inclusive – 3x denně, je výtečné, různorodé a je ho moc – 500 THB/den/ os. Děti za polovic.

Doporučení - my jsme jeli na jezero po vlastní ose (viz povídka Proti proudu u jezera Chiao Lan) a zjistili jsme, že na to zřejmě nejsou úplně zařízení. Nebylo možné se např. přidat na výlety k ostatním skupinám - prostě přikoupit si výlet, jak to známe z našich cestovek. A tak bych se asi přikláněla k variantě si domluvit třídenní all inclusive výlet u nějaké z cestovek předem.

.............................................................................................................................

Co by vás ještě mohlo zajímat - rozcestník praktických informací: