Cesta autem na a po Sardinii (Itálie) 2008 ANEB
Aktivních 18 dnů s těhotnou ženou


Cesta tam a italská města po cestě

Tam a zpět

přes ČR (Plzeň, Rozvadov), Německo (Mnichov), kousek Rakouska (Insbruck, Brennerský průsmyk), Itálie (Bolzano ,Verona, Mantova, Bologna, Florencie aneb Firenze, Livorno - trajekt)
Celkem kilometrů: cca 2.600 km (obě cesty)
Čas cesty: min. 10 hodin čisté jízdy (jedna cesta)

Náklady na cestu (mýtné, dálniční známka)

Německo: zdarma;
Rakousko: dálniční známka 10ti denní – 7,7 Euro, Brennerský průsmyk - 8 Euro
Itálie: mýtné cca 30 Euro (záleží kudy jedete)

Trajekt: Livorno (pevnina) – Olbia (Sardinie sever).
Společnost Moby Lines, noční přejezd 21.00-7.00.
Cena zpáteční celkem: 238 Euro (2 osoby - 48; 1 auto normál - 58; kabina -76; poplatky – 56 Euro).
Pozn.- kupovali jsme na místě, cca ½ dne před vyplutím. Přes českou cestovku asi levnější. Nalodění začíná už kolem sedmé hodiny večerní. Kdo by nechtěl kupovat kabinu, stačí si vzít teplý spacák (klimatizují o stošest) a vyspat se někde na sedačkách. Ráno začnou budit rozhlasem už v 5.30, což je zbytečně brzo. Nedejte se vyprovokovat – vstávat stačí po půl sedmé, k autům vás pustí stejně až po 7.15.

Italská města po cestě

Protože jsme chtěli věnovat co nejvíce času Sardinii, brali jsme tyto návštěvy spíše jako informativní a odpočinkové, než poznávací.

Florencie

Proběhli jsme ji za půl dne, ale ráda bych jí věnovala prodloužený víkend. Má nádherné kopcovité toskánské okolí, krásnou středověkou architekturu a umělecké památky na které se jezdí dívat celý svět. Muzea (např. známé Uffizi), stojí za pořádnou prohlídku.Nabízí se tu i široká nabídka italských restaurací, které opravdu lákají. A asi jako všude v Itálii mají úžasnou kávu a croassanty, na které stojí za to zaskočit když se cítíte unavení.S ubytováním může být trochu problém – výhodné hotely, hostely jsou zarezervované dlouho dopředu. Jsou tu k dispozici i kempy ve městě či v blízkém okolí.
Tip: prohlídku začněte na Piazzale Michelangelo, které je umístěno na kopci jižně za řekou. Odtud je nejenom nádherný výhled na centrum města, ale i snad jediné místo, kde je možné zdarma parkovat.

Lucca

Město není malé, ale stojí za zhlédnutí. Staré historické centrum je totiž zachované a pěkně pohromadě, obehnané zachovalými hradbami, které dnes slouží k procházkám, jízdě na kole či jiné rekreaci. A je z nich moc hezký pohled na staré věže paláců a kostely.

A ještě jednou drobností je pro nás Čechy Lucca zajímavá: vladařskému umění se tu učil náš český Karel IV. Tou dobou Lucemburkové vlastnili několik italských měst, které bohužel v tehdejší pohnuté historické době nedokázali udržet.

Pisa

Když už se člověk ochomýtá kolem Pisy, bylo by hříchem nezaběhnout zkontrolovat, jestli šikmá věž ještě nespadla. Nespadla, hlídá ji spousta turistů, kteří ji na svých fotkách herkulovsky podpírají. Kromě památek na Piazza Duomo (také Piazza dei Miracoli) nám připadalo město nepříliš zajímavé. Tak tedy jen šikmá věž (Torre Pendente), na kterou jsme pro vysoké vstupné nevylezli i když to bylo možné (15 Euro), Dóm, Baptisterium a Campo Santo.

Málem bych zapoměla – u řeky poblíž centra je hezký pohled na barevné domy na nábřeží a bílý nádherný kostlík Santa Maria della Spina se spoustou gotických věžiček a ozdobných sloupků.