Kyrgyzstán, Uzbekistán 2006
Praktické informace

PENÍZE až na prvním místě:-(

Nejlepší je přijet s hotovostí – s dolary. Eura berou, ale ne vždy a s takovou radostí. Cestovní šeky a platební karty uplatníte jen ve velkých městech (tj. Biškek, Osh, Taškent...).

Např. v Uzbekistánu se mi stala kuriózní situace kdy Národní banka neměla uzbecké somy. Takže jsem nemohla vyměnit dolary, nic. Nakonec jsem byla ráda že jsem si z platební karty mohla vyzvednout alespoň dolary, se kterými jsem pak platila (počítejte s běžným poplatkem).

Náš rozpočet (kč)
Společně s Pepou jsme během tří týdnů projeli Kyrgyzstán, potom on z Biškeku odletěl domů a já se švagrovou Jáňou a Patrikem pokračovali na týden do Uzbekistánu.

44.000 – letenky (oba)
2.000 – uzbecké pozvání (jeden)
2.400 – uzbecká víza (jeden)
13.000 – útrata během cestování (oba, vč. mé letenky Chiva-Taškent)

Ceník – léto 2006
(100 kyrgyzských somů = cca 56 kč, 1$ = 39 kyrg. somů)
(1.000 uzbeckých somů = cca 18 kč, 1$ = 1.200 uzb.somů )
http://www.xe.com/ucc/ - money convertor

ubytování
150 -250 somů/os. bez jídla v Kyrgyzstánu
okolo 10 USD/os. v Uzbekistánu

doprava v Kyrgyzstánu
Biškek-Čolpon Ata: maršrut
ČA- Karakol: taxi 150 S./os.
Terskey Alatau - hory: džíp 450 S./os.
Karakol-Ak Těrek: taxi
Ak Těrek-Balkitchi: maršrut
Balkitchi-Biškek: maršrut 100 S./os.
Biškek-Talas: maršrut 350 S./os.
Talas Alatau – hory
přiblížení Madanyat - hory: Kamaz, na korbě 100 S./os.
Togtogul-Jalal Abad: maršrut 230 S./os.
Uzgen-Osh: taxi 50 S./os.
Osh-Biškek: taxi / maršrut 1000 S./os. // 600 S./os.

V Uzbekistánu si ceny moc nepamatuji, jen vím, že se vyplatilo že jsme cestovali ve třech a společně si vzali taxíka. Vyšlo to sice trochu dráž než maršrutky, ale byl rychlejší a pohodlnější.
Autobus = mnoho legrace za ohromně dlouhou dobu a téměř jisté upečení se zaživa. Za to je to ale levné.

LIDÉ
V Uzbekistánu jsme se pohybovali vlastně jen v turistických lokalitách. Takže lidé, se kterými jsme přišli do styku, žili z turismu. Připadalo nám, že jsou hodně na peníze a celé jejich chování je jim podřízeno.
Prezident Karimov si vše dřží pod kontrolou železnou botou a všichni se ho bojí. Je to jako u nás za komunistů, jen po asijsku tvrdší. Takže není divu že jen málo lidí vám otevřeně přizná že Karimova a současný režim nemají rádi.

Pár rad, které se hodí při cestování Uzbekistánem:
• Nikdy nevěřte naháněčům a jejim časovým údajům. Smlouvejte a to všude. Taxikářům zaplaťte vždycky až budete na místě. Jejich specialita totiž je že vás vyhodí na okraji města a pak si budete muset zaplatit další taxi.
Checkpointy a milice je všudepřítomná. Prostě policejní stát. Ukažte jim pas, nic jiného jim ale nedovolte.
Kyrgyzové mi ale připadali o moc sympatičtější. Pohodoví, stačilo jim co měli, jsou to takoví usměvaví poklidní, nepodnikaví pastevci. Příjemní, otevření a lidští.

TREKOVÉ MAPY– koupili jsme v Biškeku ve firmě Geodet - ul. Kijevskaja 107 (cca čtvrtá od náměstí Ala Tou na západ, po pravé straně ulice, 4tý blok, Uzbekistan Air, vchod Kyrgyzskoje kartografičnoje agenstvo). Otevřeno od 9-12, 13-16hod. Mají trekové mapy, které zmiňuje M.Kleslo ve své knize Tian Shan, a také ty orientační, které jsou na ČVUT mapovém serveru.

KARTUŠE NA VAŘIČ– mohli by je mít levněji v trekovém obchodě Red Fox (ul. Sovietskaja), ale když jsme tam byli, zrovna je neměli:-( Ještě že jsme je měli objednané u cestovky Tian Shan Travel. Sice drahé, ale byly – 1ks za 5€ ,230 g. Agentura vám také obratem zařídí OVIR registraci, ale potřebuje k tomu pasy - 1ks za 5€.

REGISTRACE OVIR

podle kyrgyzského min. zahraničí bychom měli mít registraci OVIR. Někteří cestovatelé se bez něj bez problémů obešli.... My jsme si ho pro jistotu zařídili sami, stálo nás to 3 hodiny, s těmito informacemi podstatně kratší:
1. z hotelu mít potvrzení o ubytování – s razítkem
2. dojít zaplatit registrační poplatek (např. na rohu ul. Kijevské a Molodoy Gvardii) je na pravé straně od Ošského rynku budova, banka, vedle ní jsou žluté dveře a tam se platí úřední poplatky. Stačí říct, že chcete zaplatit poplatek za registráciju, zaplatit 60S. Oni vystaví potvrzení. S ním jít na OVIR
3. OVIR – se splněnými předchozími body zajít na OVIR (např. ul. Moskevskaja a T.Umetalijeva). Tam se vás časem někdo ujme, na základě předchozích bodů vám dají štempl do pasu (vše může vyřídit jeden za skupinu).

VÍZA DO KYRGYZSTÁNU A UZBEKISTÁNU

Do Kyrgyzstánu nepotřebujeme. Do Uzbekistánu ano. Získat je je věc časově a finančně poměrně náročná - mě to stálo cca 4,5 tisíce korun a měsíc a půl času.

Uzbekistán je totalitní zemí, takže vše si musíte pořádně vychutnat:
1. POZVÁNÍ
nejdříve musíte získat pozvání. To nám zařídila cestovka Stantours z Kazachstánu (vlastní asi cizinci), říká se tomu LOI (letter of invitation). Za to zaplatíte 28 euro + daleko větší poplatek vaší bance, odkud budete příkaz k úhradě zadávat (celkem cca 2 tis. kč). S pozváním vám pomůže i spousta jiných cestovek (např. Tian Shan Travel). To je ta jednodušší část.
2. VÍZA
LOI může Stantours zaslat vám nebo přímo na příslušnou ambasádu (pro nás možná Vídeň, Londýn a tuším že Berlín). Tam vám ho vyřídí a kurýrem pošlou zpět. Modlete se aby vás nechtěli vidět, to prý někdy zatouží. Nejlepší je jim s žádostí šoupnout i ofocené zpáteční letenky že určitě z toho jejich bezva státu odjedete.
Vyřízení má trvat 10 pracovních dnů.

Dávejte si pořádnou časovou rezervu! My jsme to vyřídili z Londýna, kde Jáňa s Patrikem žijí. O praktické info se poraďte se Stantours, jsou velmi ochotní a znalí věci.
V Čechách cestovka Kaznet vám vše zařídí sama, účtuje si za to cca 6300 Kč.
Odkaz na Min. zahraničních věcí Uzbekistánu

Odkazy:
Nejlepší web nejlepšího odborníka na celou oblast, Slávka Horáka: http://slavomirhorak.euweb.cz/centralasia.htm