Indie 2005 -itinerář
5 týdnů cestování – 3 týdny v horách Ladakhu a Kašmíru, 2 týdny po památkách


Severní Indie - Ladakh

Manali podhůrské městečko odkud vyjíždí autobusy a džípy nahoru do Ladakhu. V blízkosti příjemná vesnička Vashisht a vodopád.
5ti denní trek Manali – Prini - Hamta Pass (4300 n.m.) – Chattru. Výlet šťavnatým a stále vlhkým údolím řeky Hamty. Časté brodění, ale na špagát jsme se nemuseli navazovat.
Leh a okolí – Leh je hlavním městem /tečkem Ladakhu. Je tam hromada turistů, jak se tam v takovém množství dostali, netuším. Je to základna pro treky v Ladakhu a pro výlety do okolí. V dojezdu autobusu je velké množství starobylých buddhistických klášterů (Spituk, Hemis, Tikse, Likir, Alchi, Lamaryu.
Ladakhu se také přezdívá Malý Tibet – po okupaci Tibetu Čínou se sem uchýlilo množství Tibeťanů a tradiční život zde zůstal poměrně dost zachován. Navíc obrovské množství zachovalých větších i menších klášterů asi konkuruje zničeným tibetským.
10ti denní trek po Marka Valley (Chiling – Skiu - Marka – Hankar – Kongmaru La (5100 n.m.) - Hemis – Karu). Původně jsem chtěla u Hankaru uhnout a vydat se do údolí Zanskar „Cestou tří sedel“, ale později jsme zjistili že se spokojíme s trekem po údolí Marka, který je asi nejoblíbenějším trekem v Ladakhu. Není příliš náročný, okolní krajina je ale téměř pouštní, vyprahlá, kromě míst které jsou obdělávánaa tudíž i zavlažována.


Severní Indie - Kašmír

Kargil – už muslimské městečko na pomezí Ladakhu a Kašmíru. Bílých lidí tam je dost málo a proto má svou zatím turismem nepříliš zničenou atmosféru.
Šrínagar – známé zdobené houseboaty na jezeře Dal. Kašmíru se přezdívá indické Švýcarsko pro jeho příjemné klima. Doporučuji se ubytovat na některém z hausboatů a jen tak vychutnávat atmosféru, brzičko ráno vyrazit na šikaře na plovoucí zeleninový trh a podívat se na plovoucí zeleninové zahrádky... A když se budete pořádně dívat, uvidíte i lovícího ledňáčka.

Památky severní Indie

Amritsar – jediné zajímavé je tu sikhský komplex Golden Templu, který opravdu stojí za navštívení. Sikhové, náboženská sekta zde postavila obrovský chrámový komplex. Bílé stavby, lemující velkou umělou jezerní nádrž které ze středu vévodí Zlatý chrám (Golden Temple).
Dilí – spousta památek, je třeba si vybrat protože hrozí přehlcení. A někdy jinde v zemi uvidíte lepší reprezentanty té určité doby... Pro nás zajímavý je Qatab Minar s nerezavějícím sloupem, moderní Lotusový Temple sekty Bahai, ... Nejlepší místo pro nakupování dárků před odjezdem. Také je tu možné nechat v úschvně bagáž z hor.
Agra – známá hrobka Taj Mahal. Úchvatné a i při nefér zdražení vstupného stojí za to vidět.
Fatehpur Sikri – poblíž Agry nádherné opuštěné královské město ze 16 století.
Váránasí – známá posvátná řeka Ganga, spalovací a koupací gháty, úzké uličky.. prostě město s velmi silnou atmosférou.
Khajuraho – erotické temply umístěné mimo dřívější civilizační tepny. Proč to tam stavěli?
Orcha – opuštěné mystické paláce v džungli, to je můj popis toho divokého místa. Před devíti lety o tomto místě turisté ještě pořádně nevěděli, teď se situace začíná bohužel měnit.
Jaipur – růžové město pouštního státu Rajastán, na mě moc dojmů nezanechalo. Zajímavé je sledovat tlupy opic u tzv. Monkey Templu. Také se tu dá levně nakupovat barevné rájastánské přehozy, oblečení.