Egypt - cestování - pouště, památky a potápění


1/ Potápění a šnorchlování - Dahab, Sinajský poloostrov (jaro 2008)
2/ Itinerář jednoho měsíce putování (říjen/listopad 2004)


Najdete zde informace získané z našich dvou cest. První byla naše svatební cesta - 1 měsíc putování po celé zemi na podzim roku 2004. Podruhé jsme se vrátili pouze do Káhiry a na Sinajský poloostrov - do městečka Dahab, jen kvůli potápění a šnorchlování.

Aktualizovali a rozšířili jsme tedy položku "Praktické informace". Dále jsme přidali položku "Dahab - potápění", kde najdete informace, které by se vám mohly hodit, nebo přinejmenším inspirovat k cestě.

Nesmíme zapomenout na novou stránku o Káhiře, tedy hlavně památkách v Káhiře, které nás zaujaly. Islámská Káhira je totiž hrozně zajímavá - dostanete se najednou do Šeheredzádiných pohádek Tisíc a jedna noc, ani nestačíte mrknout okem:-)ITINERÁŘ měsíčního cestování po Egyptě (říjen/listopad 2004)

Úžasná Šeheredzádina Káhira

Většinou to zde začíná i končí. Letadlem vyplivnutý Evropan tu prožívá první kulturní šok. Horko, hluk, šílená doprava, jiní lidé a obrovské město ve kterém se nevyzná. Proto je nejlepší z Káhiry co nejrychleji odjet a nechat si více dní na konec pobytu a užít si ji nakonec. To už se člověk aklimatizuje a to město mu připadá i krásné...
O Káhiře se můžete dozvědět více na další stránce.

Památky v Káhiře

(seřazené podle mých preferencí):

  • Muzeum Gayer-Anderson Muzeum (Bayt al-Kiritliya) v části Islámská Káhira
  • jižní část obrovského trhu Khan-al Khalili, která patří místním a ne turistům
  • Blue Mosque v části Islámská Káhira
  • City of Death (Město mrtvých) v části Islámská Káhira
  • Pyramidy a Sfinga v Gize
  • Egyptian Museum které bych nazvala spíš depozitářem

 

Pouštní město Farafra s Bílou pouští

Pouštní město, samo o sobě není vůbec zajímavé, je nejbližším východiskem na výlet do White desert. Bílá poušť je úžasnou přírodní oblastí kde se nachází roztodivné skalní formace z bílého vápence. Potkáte tam kytky, ptáky, houbu,.... všechno co vám vaše představivost dovolí.

Moje nejoblíbenější místo v poušti - Al Quasr

Městečko v poušti směr Farafra-Mut. Opuštěné, kromě jednoho hotýlku bez turistické infrastruktury. Bezvadné pro lidi kteří mají čas tu strávit pár dní v klidu, chodit do okolní pouště na výlety, vylézt si na skalní převis, vykoupat se v termálním pramenu nebo prozkoumávat staré zbytky města.


Asuán s tunami historických památek a málem zbořený Abu Simbel

Nejjižnější a asi nejteplejší město Egypta. Je tu spousta historických míst: úžasný obrovitánský Karnak Templ, Luxor Templ přímo v centru. Templ of Philae je sice už za městem ale stojí za vidění, je na ostrově takže se tam dá doplout jen loďkou. Nebýt UNESCa, byl by zatopený stejně jako úchvatný Abu Simbel, ke kterému se jezdí v autobusových konvojích brzičko ráno. V dávných dobách byl vybudován aby posílil ještě více slávu svého tvůrce - Ramsese II. Velikého, což se mu asi podařilo. Každý den se na něj jezdí podívat stovky turistů.

Kromě památek je zajímavé si večer projít rušný bazar, nebo se před západem slunce projet po Nilu na feluce, což je typická egyptská plachetnice. Nabízí se také se převozem dostat na Sloní ostrov (Elephantine Island) kde se rozkládá núbijská vesnice.


Údolí královen v Luxoru

Díky královským hrobkám na West Bank patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa v zemi. My jsme si tyto hrobky projeli netypicky na půjčeném kole, také neobvykle vynechali hrobky králů a vrhli se rovnou na Údolí královen, Medina Habu (také Temple of Ramses III.) jenž mě zaujal úplně nejvíc. Podobá se svou velikostí Asuánskému Karnak Templu, ale nebyl tolik prolezlý turisty a tak jsem si ho mohla víc užít. Templ of Hatshepsut je krásný z odstupu, takže je zbytečné do něj kupovat lístky. Stačí se na něj podívat od vstupu – tak víc vynikne jeho monumentální zasazení do obrovského skalního masívu.

Kdo nestihl se projet na feluce v Asuánu, má možnost ještě tady.

 

Sinajský poloostrov, potápění a šnorchlování v Dahabu

Baťůžkářské městečko které se každým rokem více a více otevírá klasickému turismu. Je moc příjemné tu shodit batoh ze zad a ponořit se do barevného podmořského korálového světa. Šnorchlaři i potápěči si tu přijdou na své, možné si tu udělat potápěčský kurz za slušnou cenuVíce najdete na "Dahab - potápění".

 

Alexandria s novou Alexandrijsou knihovnou

Starobylé město z jehož historie mnoho nezůstalo. V centru na člověka dýchá stará Anglie, protože právě zde po sobě Angličané zanechali snad nejvíce architektonických stop.

Nás tohle město vůbec neuchvátilo, je zajímavé si prohlédnout velkolepou monstrózní novou Alexandrijskou knihovnu která navázala na starou knihovu, jenž prožila svou dobu slávy před více než dvěmi tisíci lety.

Zapadlá oáza Siwa a její velké duny

Oáza blízko Libyjských hranic, tedy nejzápadnější a proto dost z ruky. Proti Farafře je Siwa o dost větší, ale uchovává si svůj charakter. Na nás ale její kouzlo asi nedolehlo, pořád jsem žila Al Quasrem a Bílou pouští. Je příjemné se vypravit na velké duny apodívat se k obrovským solným jezerům.

TIP: podrobnější povídání najdete v deníku.Mapa Egypta

Přehled o zajímavých místech Egypta vám udělá jistě šikovná mapa. Jsou na ní uvedeny i vzdálenosti mezi jednotlivými destinacemi a také průměrné teploty během roku.