Egypt - jaro 2008
Dahab - městečko na břehu moře na Sinajském poloostrově

Dahab – popis

Poušť, skály, nikde nic. Igelitové pytlíky, nepořádek, šedivé silnice, modré moře…. a Dahab. Zatím pořád malé turistické městečko bez velkých luxusních turistických komplexů. Zatím. Časy se rychle mění, a za čtyři roky co jsme tu nebyli vyrostlo pár dalších větších komplexů za městem, prašné cestičky podél moře dostaly betonový kabát a lidí, klasických turistů z „all inclusive hotelů“ přibývá.

Ale pořád je Dahab pohodové místo pro převážně individuální turismus. Dreadmani sem stále si jezdí odpočinout po svých poutích světem a polštářové hašišárnové restaurace mají pořád své místo. Je tu fajn.

Ubytování Dahab

Je tu nabídka pro každého – od  nepříliš čisté„dupárny“ Auski Camp (20 EGP/ double, společná koupelna) kde si můžete porozprávět s největšími dredmany a zhulenci ve městě, přes lepší Dolphin Camp až po stylovou až luxusní Nesima Hotel. Pokud i to by se vám zdálo málo, ve starém Dahabu je tuším že Hilton.

Potápění, šnorchlování v Dahabu

Šnorchlovat se dá všude. Jednoduše vyjdete ze svého pokoje, po pár metrech se ponoříte do vody, ujdete dalších pár metrů a spadnete z korálového útesu rovnou do té tiché, barevné nádhery.

Pokud vás vaše místo omrzí, tak o kus dál najdete další, trochu jiné místo. Moje oblíbená místa: Mashraba Reef (přímo před Auski Campem), směrem na jih je korálově úžasný Islands, směrem na sever se mi líbily Eel Gardens kde jsou v písku zapíchlí „zahradní úhoři“.

Vybavení si můžete všude půjčit (cca 25 EGP/den). Potápěčské vybavení bývá v ceně kurzů.

Šnorchlaři se mohou přidat k potápěčům při cestách na lokality, cena 3 € (za dopravu), nebo jet sami místními taxíky za cca 2-5 EGP/os.

V Dahabu je desítky potápěčských center, kde si můžete domluvit jak kurzy, tak i jednotlivé ponory. Základní kurz stojí cca 210 €, pokročilý (do 30 metrů) od 140 €. Trvají tak tři dny.
Za jednotlivý ponor si účtují od 15 €, v ceně je doprava, lahve a divemaster (buddy). Podrobnější info najdete třeba na webu Planet divers.

Další sporty v Dahabu

V zátoce na jihu Dahabu objevíte hromadu plachet - surfování, kiteing, to jsou oblíbené sporty. Je tam i škola windsurfingu a možnost zapůjčení vybavení.

Výlety po Sinaji

Možností je spousta, přikládám ty nejčastěji nabízené:

  • Východ slunce na hoře Sinaj – nejoblíbenější turistický výlet na Sinajském poloostrově. Vyjíždí se v noci, ještě za tmy se jde na horu, aby jste stihli někdy hezky barevný východ slunce nad horskou pouští. Potom je čas ještě navštívit známý klášter sv. Kateřiny. Cena – od 80 EGP.
  • Barevný kaňon, Bílý kaňon, beduínská oáza Ein Hodra – jednodenní výlet džípem, pochodíte po kaňonech, ochutnáte beduínský oběd v oáze. Toto je druhý nejčastěji nabízený výlet. Cena 120 EGP.
  • další výlety do pouště – písečné duny, kaňony, prameny a hory – desítky cestovek vám nabídnou koktejl zajímavostí dle vašich přání. Umí zařídit i treky, cesty džípem, na velbloudech, na čtyřkolkách,…Ceny se pohybují od 200 EGP/ den.

Původně jsem si myslela že si jen tak „odskočíme“ sami do pouště, ale teď si myslím že bez předchozí návštěvy jsou tato místa těžko nalezitelná, dosažitelná – je to opravdu poušť a upečená hlava je tu v cukuletu.

Mapa Egypta

Přehled o zajímavých místech Egypta vám udělá jistě šikovná mapa. Jsou na ní uvedeny i vzdálenosti mezi jednotlivými destinacemi a také průměrné teploty během roku.

Další organizované výlety z Dahabu

  • Jordánsko, Petra – nabízí i jako jednodenní výlet, což si myslím že je dost brutalita: dlouhá cesta a pak jen tři hodinky strávené na místě, které by si zasloužilo 3 dny….
  • Izrael
  • v Egyptě kamkoliv – Káhira, Luxor, Asuán,…

Obecně si myslím, že pokud člověk nemá dostatek času na tyto výlety, pak si žádnou zajímasvost pořádně neužijete. Ale když vám jde jen o to si místo odškrtnout ve svém seznamu navštívených krás …. tak proč ne.

Šnorchlovací a potápěcí výlety

Ceny začínají od 200 EGP/ den. Kromě blízkého okolí popsaného na stránkách Planet Divers se nabízí:

  • Nabq Protected Area – zahrnuje víc než 600 km², na kterých můžete vidět mangrovníky, divoká zvířata jako jsou gazely, kozorožci a další menší savci.
  •  Oblast je na jih od Dahabu.
  • Ras Mohammed – je to první egyptský národní park, kde můžete také vidět mangrovníky, korálový útes. Je blízko Sharm al Sheikhu.
  • Ras Abu Glum – severně od Dahabu, kousek od Blue Hole. Oblast, kam je možné se dostat jenom pěšky nebo na velbloudech, nabízí šnorchlování, hory a pouště.