Kvaltem na cesty - Denisa a Pepa Kvaltínovi bali flowers
Bali 2014 Kvaltem na cesty - home O nás Povídky
Bali - Předmluva
Bali - itinerář
Bali - mapa
Bali - praktické informace
Bali - fotografie

To nejlepší z východního Bali 2014: šnorchlování mezi mantami, džungle, historické památky i běžný život lidí

 

Předmluva

"Mami, a dávej na sebe v tý džungli pozor, ať tě nekousne had!“ dávají mi naše dvojčata poslední rady na cestu. Dvě mlaskavé pusy, a zůstávají v dobrých rukách babiček.
Jupííí, a před námi je třináct dní potápění, šnorchlování a putování po východním Bali. Dříve bych si myslela, že na tak krátkou dobu to nemá ani cenu. Ale teď vím, že čas se neměří na minuty, ale na intenzitu prožitku. A taky – nic jiného mi nezbývá. Babičky mají jen jedny nervy… a zaměstnavatel taky.

Pepova potápěčská parta Zevlů se jede letos potápět na Bali, a berou s sebou i outěžky nepotápěče. Naštěstí. A tak poprvé nic neorganizuji, neplánuji, neřeším (díky, Táňo!). Je to dané – Indonésie, ostrov Bali, východní část, městečko Padang Bai, potápěčské centrum Ok Divers.

Sněhobílé písky na pláži Pasir PutihJá mám úplné volno – po dlouhé době si mohu dělat, co chci - na místní pláži se kochám podmořským životem, s potápěči jedu na manty a vrak Tulamben, najmu si řidiče skútru Mada a projíždíme celé východní Bali. Co neprojedu s řidičem, projedeme s Pepou po jeho potápění. A tak vidím tolik úžasných věcí – pod vodou manty, žraloka, želvy a tropické ryby; nad vodou úchvatné scenérie pobřeží, rýžových políček a šťavnatě zelených kopců. Prošla jsem si méně turistickými chrámy jako je netopýří chrám Goa Lawah, vodní palác Tirta Gangga, zajímavý chrám Pura Kehen. Na skútru jsme dojeli i k fotogenické sopce Batur a stejnojmenému jezeru na jejím úpatí. A také jsme se kochali atmosférou uměleckého města Ubudu, kde jsme viděli naživo i známé balijské tance.

Bali je úžasné, je toho tolik co k vidění! Příroda je členitá a pro nás exotická. Lidé jsou příjemní, usměvaví a nevtíraví. Všechno se děje v poklidu, s požehnáním místních bohů, kteří jsou tu velmi, velmi opečováváni.  Jídlo mají dobré – sice ne tak promyšlené, jako v Thajsku, ale pořád je co ochutnávat. Příznivé jsou i ceny, nižší než v Čechách (i když vyšší než na jiných ostrovech), a na různá drobná negativa člověk rychle rád zapomene…

A propos: na hada jsem nešlápla. Naštěstí.

.............................................................................................................................

Naše video z Bali

najdete svižně sestříhané na Youtube - určitě se podívejte!