Kvaltem na cesty - Denisa a Pepa Kvaltínovi bali flowers
Amsterdam Kvaltem na cesty - home O nás Povídky
Amsterdam - předmluva
Bali - praktické informace
Amsterdam - fotografie

Jarní Amsterdam 2015

Nejzajímavější místa v Amsterdamu

I amsterdam

Tohle současné motto webu pro turisty sedí beze zbytku i mě - a to jen po třech dnech pobytu v tomhle úžasném městě! Opravdu jen za takhle krátkou dobu se do mě Amsterdam vryl - hluboko pod kůži.
A čím? Svou krásou - historické domy lemující kouzelné kanály, romantická zákoutí - ve kterých ale lidé žijí, otevřenost města a jejích obyvatel - nijak sešněrovaná zbytečnými pravidly. Přirozeností a žitím toho určitého okamžiku. I amsterdam

Ráda bych vás také nadchla, inspirovala k cestě, alespon krátké, abyste pak mohli také říct: "jóó, I amsterdam"!

Za pouhé tři dny jsme toho hodně viděli, i když spousta nám toho zbyla i na příště. I tentokrát byla tahle cesta bez dětí - ještě nejsou ve věku schopném obdivovat architekturu a krásy města (opět díky - babičko!).
Se švagrovou Jáňou jsme cestovali společně naposledy v Kyrgyzstánu, a to je už pěkná řádka let - a teď jsme se tu sešli - my přiletěli z Prahy, Jáňa z Londýna. Náš přístup k ubytování se lety nezměnil - nepotřebujeme luxus, raději ušetřené peníze projíme:-) Takže jsme využili ubytování v soukromí přes server Aibnb, a dobře jsme udělali.

Nechci tu nahrazovat průvodce, ale provedu vás tím, co se mi líbilo, proč a jak.

.................................................................................................................................................

TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ z Amsterdamu:

Kanály, neboli grachty

Kanály jsou podle mého to nejkouzelnější z celého města. Mohla bych chodit centrem města podél kanálů pořád dokola, prohlížet si různou architekturu domů a pozorovat klidný a uvolněný život místních.
Místní mají vkus, nejsou moc spoutaní konvencemi a tak výsledkem jsou nádherná zákoutí. Moc bych si přála takové u nás v Praze.

Nejvíce nás zaujal Brouwerschracht (5 min JZ od Centraal Station), dále pak Reguliersgracht (oblast Grachtengordel jih, GPS 52.364517, 4.895850).

Kanál Brouwersgracht v Amsterdamu

Brusírna diamantů Gassan Diamonds

(Uilenburgerstraat 173-175, 10 min východně od Nieuwmarkt, prohlídka zdarma) - na současné šperky mě nikdo moc nechytne, ale tato prohlídka s výkladem byla bezvadná.

Pozorovali jsme v nádherné staré zrekonstruované továrně brusiče při jejich práci, kdy nám průvodkyně následně vysvětlila druhy brusů diamantů, určování jejich kvality, a také nám předvedla různé vybroušené kusy z jejich dílny.

Ceny byly závratné - od těch nejmenších pidi kamínků za 300 Euro, až po krásný za 60 tisíc Eur. Součástí továrny jsou samozřejmě rozsáhlé prodejní prostory, ale přiznám se, brusům nerozumím a novodobé zpracování šperků mě nijak neuchvacuje - i když jsou v nich diamanty:-(

 

Thajská kuchyně v Jasmine Thai Cuisine

Večer naprosto plná restaurace, musíte si počkat na místo. Ale stojí to za to. Nehledejte žádný luxus, ale jídlo je tu výtečné, a ceny přijatelné. Red Light District -  Amsterdam

(Zeedijk 119, 3 min Severně od Nieuwmarkt, web Jasmine Thai Cuisine).

 

Prostitutky ve vitrínách v oblasti Red Light District

Podle hesla "pod svícnem je největší tma" - nejvíce jich je v oblasti kostela De Oude Kerk.
Co k tomu říci? Dívčiny vystavené jako maso v řeznictví, neověřená cena je 50 Euro za 15 minut a tipuji, že nejčastějšími zákazníky jsou pod obraz zpití Angličané.
Ale upřímně - divadlo to bylo:-)

 

Prodejna modré fajánsové delftské keramiky

Fajáns a Holandsko, to prostě nemůžete vynechat.

Nejzajímavější prodejnu jsme objevili rodinnou firmu Jorrit Heinen u mostu Muntplein 12 (52.367036, 4.892982) - běžné prodejní zboží umístěné v přízemí, za tím zajímavým je dobré vyjít nahoru.
Krásně malované veliké kachle, nádherné vázy, misky a jiné výrobky.
Ceny v horním patře jsou odpovídající kvalitě - např. krásně zdobená váza, 30 cm vysoká za cca 400 Eur.

Více o fajánské keramice si přečtěte na wiki.

 

Klidný dvůr historického Begijnhof

Pokud jste přišli po hlavní ulici od hlavního nádraží, určitě oceníte ten klid, který vládne za zdí. Dostanete se sem z ulice Spui, 15 min jižně od Centraal Station. 

 

Rijksmuseum

Pokud chcete vidět Rembrantovu Noční hlídku a další úžasné obrazy, jste v největším amsterdamském muzeu správně. Najdete tu sbírky 15-19 století, a také zajímavě řešený, nově rekonstruovaný prostor. Určitě stojí za to navštívit.

Lístky online nebyly třeba, přetože jsme si je zařídili.

.................................................................................................................................................

A co jsme JEŠTĚ viděli?

Novou ohromnou centrální knihovnu OBA

Místními zvanou "oba", Oosterdokskade 143, 10 min SV od Centraal Station - interiéry se mi moc líbily, exteriér mi nepřišel nijak převratný. Ale ze samoobslužné restaurace, která se nalézá na vrcholu, je výhled na staré centrum města, i na zajímavou moderní stavbu Nemo.

Více o knihovně si přečtěte na webu Turistika.cz.

 

Středisko vědy a techniky Nemo

Upoutá svým neobvyklým vzhledem, který připomíná trup lodi (nadšenci do architektury si více počtou na Archiweb.cz).
Báječně se hodí do prostředí - je umístěno totiž do oblasti doků. Uvnitř je interaktivní expozice na způsob naší IQlandie, na kolmou střechu je možné vystoupat pozvolným venkovním schodištěm. V létě na ni umístí písek a funguje jako městská pláž - to bych chtěla vidět!

Najdete je na Oosterdok 2, 10 min SV od Centraal Station, u knihovny Oba. Mrkněte na jejich oficiální web Nemo.

 

Bleší trh přímo u metra Nieuwmarkt

Který je otevřený po celý týden, hlavně o víkedech, nás vůbec nezaujal. Možná tím, že jsme tam byli brzy (v sobotu v deset ráno), ale prošli jsme kolem pár stánků s veteší typu matrjošky a plastové suvenýry cestou na pražský Karlův most. Byli jsme zklamaní, Jáňa, která miluje londýnský Nothing Hill market, ještě více.

 

Větrné mlýny ve skanzenu Zaanse Schans

(čti zánze šans; vesnička severně od Amsterdamu, 16 min vlakem) - se nám moc líbily. Je to příjemný půldenní výlet, který nám hezky doplnil představu o historii země.

Skanzen vznikl jako aktivita místních lidí, aby zachránily větrné mlýny a původní stavby před rozvíjející se industriální zónou, která oblast obklopuje.
Skanzenem si můžete projít zdarma
, vstupy do většiny objektů (mlýny a nové muzeum) se platí jednotlivě (od 4 Eur).

Vlak tam jezdí několikrát do hodiny z Amsterdam Centraal Station do Koog-Zaandijk (16min), potom pěšky 10 minut a jste u prvního větrného mlýnu.

Oficiální web Zaanse Schans.

Větrné mlýny Zaanse Schans

A nebyli jsme uvnitř domu Anny Frankové

V současnosti nejnavštěvovanější expozice města, ve kterém se skrývala před nacisty AF, jenž si psala svůj proslulý deník.

Fronta ke vstupu je neuvěřitelná, klikatící se a ztrácející se za rohem (cca 200 metrů).

Oficiální web domu Anny Frankové.

.................................................................................................................................................

Co mě zvlášť NENADCHLO:

Bloemenmarkt (květinový trh) na kanále Singel

Čekala jsem záplavy živých květin, ale našli jsme jen tulipánové a jiné cibule, a spoustu turistických kýčů. Je to ulice pro turisty, nic jiného.

Vybírali jsme zde cibule tulipánů jako dárky, je to ale náročné - často jsou plesnivé, poškozené a málokdy větší v obvodu než 9 cm, aby v příštím roce vykvetla. A i ty pečlivě vybrané, dovezené domů, se uchytily jen v zanedbatelném procentu. Takže raději nakupujte někde jinde...

 

Holandská kuchyně

Omluvou jí buď, že na to ani nikde neaspirovala. Rádi jsme se stavili na pivko a jen tak posedět a pokoukat na cvrkot na lavicích venkovních hospůdek.
Snídani jsme také zvládli. Ale na pořádné jídlo jsme chodili do thajské restaurace (viz výše).

.................................................................................................................................................

Doprava a ubytovánv Amsterdamu

O tom, jak jsme užívali dopravu v Amsterdamu, a také, jak jsme využili k ubytování Airbnb, si přečtěte v záložce Praktické informace.